SportScene 13 for Friday, March 7, 2014

Division 1 Sectional 1

Appleton North 54, Fond du Lac 32

Chippewa Falls 59, Eau Claire North 46

D.C. Everest 64, Wausau West 49

Marshfield 41, Eau Claire Memorial 33

Neenah 57, Appleton East 44

Oshkosh North 57, Stevens Point 27

Superior 71, Hudson 60
Division 1 Sectional 2

Arrowhead 67, Waukesha South 43

De Pere 48, Green Bay Preble 39

Germantown 79, Menomonee Falls 51

Green Bay Southwest 46, Bay Port 34

Kettle Moraine 51, Homestead 34

Kimberly 51, Manitowoc Lincoln 33

Sheboygan North 51, Sheboygan South 32

Waukesha West 49, Hamilton 34
Division 1 Sectional 3

Badger 64, Beloit Memorial 42

Janesville Parker 62, Kenosha Tremper 50

Madison La Follette 39, Madison Memorial 36

Middleton 71, Madison East 40

Mukwonago 49, Kenosha Bradford 36
Division 1 Sectional 4
Regional First Round

Brookfield Central 74, Milwaukee South 17

Divine Savior 59, Milwaukee Pulaski/Arts 25

Franklin 79, Racine Horlick 40

Milwaukee Riverside University 53, Brookfield East 36

Oak Creek 67, West Allis Central 21
Division 2 Sectional 1

Hortonville 62, Waupaca 27

La Crosse Central 45, La Crosse Logan 32

Mosinee 62, Rhinelander 41

New London 46, Antigo 28

New Richmond 46, Ashland 26

Onalaska 44, Holmen 27

Rice Lake 50, River Falls 41
Division 2 Sectional 2

Grafton 46, Port Washington 20

Kaukauna 47, Ashwaubenon 31

Notre Dame 63, Marinette 19

Pulaski 54, West De Pere 22

West Bend East 45, Slinger 33

Xavier 55, Seymour 35
Division 2 Sectional 3

DeForest 62, Sauk Prairie 50

McFarland 45, Fort Atkinson 40

Monona Grove 77, Mount Horeb 37

Oregon 49, Stoughton 45

Reedsburg Area 54, Waunakee 50

Union Grove 63, Greendale 49

Waterford 53, Milton 45

Wilmot Union 53, Burlington 34
Division 2 Sectional 4

Cudahy 62, Milwaukee Bradley Technical 17

New Berlin Eisenhower 53, New Berlin West 43

Pewaukee 59, Waukesha North 36

Pius XI 83, Milwaukee Lutheran 17

Wauwatosa West 34, Shorewood 33

Whitefish Bay 61, Milw. Samuel Morse-Marshall 32

Whitnall 52, South Milwaukee 44

Wisconsin Lutheran 41, Wauwatosa East 34
Division 3 Sectional 1

Arcadia 54, Bloomer 30

Baldwin-Woodville 58, Saint Croix Central 25

Barron 40, Amery 26

Durand 48, West Salem 34

Gale-Ettrick-Trempealeau 43, Aquinas 40

Hayward 53, Prescott 31

Neillsville 55, Elk Mound 30
Division 3 Sectional 2

Chilton 36, Kewaunee 34

Northland Pines 57, Peshtigo 47

Oconto Falls 43, Wittenberg-Birnamwood 29

Two Rivers 44, Roncalli 40

Wrightstown 54, Kiel 45
Division 3 Sectional 3

Adams-Friendship 56, Westfield Area 39

Brodhead 57, Turner 20

Dodgeville 36, Prairie du Chien 26

Lakeside Lutheran 46, Jefferson 36

Marshall 65, Clinton 47

Richland Center 54, Wisconsin Dells 38

Whitewater 66, Evansville 39
Division 3 Sectional 4

Columbus 36, Lomira 31

Kettle Moraine Lutheran 70, University School of Milwaukee 24

Milwaukee School of Languages 56, Brown Deer 33

Oostburg 51, North Fond du Lac 41

Waupun 52, Ripon 47
Division 4 Sectional 1

Cameron 76, Flambeau 43

Colfax 59, Boyceville 21

Fall Creek 46, Augusta 31

Ladysmith 50, Unity 24

Regis 73, Osseo-Fairchild 43
Division 4 Sectional 2

Algoma 56, Manitowoc Lutheran 24

Amherst 31, Weyauwega-Fremont 21

Auburndale 36, Coleman 32

Bonduel 67, Crandon 57

Brillion 49, Reedsville 40

Oconto 58, Stratford 46

Saint Mary Central 43, Shiocton 37
Division 4 Sectional 3

Cuba City 60, New Glarus 36

Fennimore 40, Lancaster 28

Markesan 51, Tri-County 20

Wild Rose 41, Pardeeville 32
Division 4 Sectional 4

Cambridge 70, Horicon 43

Dominican 76, Destiny 35

Lake Country Lutheran 61, Random Lake 41

Saint Marys Springs 59, Howards Grove 38
Division 5 Section 1

Eau Claire Immanuel Lutheran 41, Clayton 32

Owen-Withee 74, Prentice 34
Division 5 Section 2

Assumption 60, Columbus Catholic 20

Goodman/Pembine 57, Phelps 34

Green Bay N.E.W. Lutheran 47, Oneida Nation 23

Marion 45, Bowler 22

Newman Catholic 66, Elcho 33

Port Edwards 56, Loyal 16
Division 5 Section 3

Bangor 47, Cashton 34

Barneveld 62, Benton/Shullsburg 32

Belmont 48, Highland 34

Hillsboro 47, La Farge 29

Independence 41, Lincoln 23

Ithaca 49, Wauzeka-Steuben 29

Potosi 42, River Ridge 40
Division 5 Secton 4

Black Hawk 45, Juda 14

Fall River 61, Rio 43

Hilbert 55, Sheboygan Area Luth. 37

Living Word Lutheran 51, University Lake School 27

Randolph 35, Central Wisconsin Christian 31

Sheboygan County Christian 52, Oakfield 44


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 249089561 - weau.com/a?a=249089561