WEAU | Eau Claire, Wisconsin | News, Weather, & Sports

WIAA High School Football Match-ups

LEVEL 1 GAMES –

Friday, October 19 or Saturday, October 20

DIVISION 1

Group A

Game 1: Superior (#8) at Appleton North (#1) – Saturday, 4 p.m.

Game 2: Green Bay Preble (#5) at Stevens Point (Goerke Park) (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: D.C. Everest (#6) at Bay Port (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Eau Claire Memorial (#7) at Hudson (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Milwaukee Vincent/Destiny (#8) at Arrowhead (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Milwaukee King (#5) at Germantown (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Appleton East (#6) at Menomonee Falls (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Milwaukee Morse.Marshall/Juneau/Languages (#7) at Kimberly (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Madison Memorial (#8) at Sun Prairie (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Mukwonago (#5) at Madison West (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Middleton (#6) at Hamilton (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Oconomowoc (#7) at Verona Area (#2) – Friday, 7 p.m.

Group D

Game 1: Milwaukee Hamilton (#8) at Oak Creek (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Milwaukee Riverside University (#5) at Kenosha Bradford (Indian Trail Field) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Muskego (#6) at Badger (#3) – Saturday, 4 p.m.

Game 4: Racine Horlick (#7) at Franklin (#2) – Friday, 7 p.m.

DIVISION 2

Group A

Game 1: Tomah (#8) at Marshfield (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Wausau East (#5) at Holmen (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Merrill (#6) at La Crosse Central (UW-L) (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: La Crosse Logan (#7) at Menomonie (UW-Stout) (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Oshkosh North (#8) at Green Bay Southwest (#1) – Saturday, 6 p.m.

Game 2: Pulaski (#5) at De Pere (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Ashwaubenon (#6) at Cedarburg (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Hortonville (#7) at Homestead (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Wilmot Union (#8) at Waunakee (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: DeForest (#5) at Fort Atkinson (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Burlington (#6) at Watertown (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Waukesha West (#7) at Waterford (#2) – Friday, 7 p.m.

Group D

Game 1: Milwaukee Bradley Technical (#8) at Brookfield East (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Greendale (#5) at Wauwatosa West (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: South Milwaukee (#6) at Brookfield Central (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Messmer/Shorewood (#7) at Whitefish Bay (#2) – Friday, 7 p.m.

DIVISION 3

Group A

Game 1: Rhinelander (#8) at Waupaca (#1) – Friday, 7 p .m.

Game 2: West Salem (#5) at Rice Lake (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Osceola (#6) at Mosinee (#3) – Saturday, 4 p.m.

Game 4: Onalaska (#7) at Medford Area (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Antigo (#8) at West De Pere (#1) – Friday, 7 pm

Game 2: Menasha (#5) at Two Rivers (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Kewaskum (#6) at Seymour (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Marinette (#7) at Plymouth (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Wisconsin Dells (#8) at Monona Grove (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Reedsburg Area (#5) at Edgewood (Middleton) (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: McFarland (#6) at Evansville/Albany (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Monroe (#7) at Mount Horeb/Barneveld (#2) – Friday, 7 p.m.

Group D

Game 1: Whitnalll (#8) at Wisconsin Lutheran (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Jefferson (#5) at East Troy (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Brown Deer (#6) at Catholic Memorial (Carroll University (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: New Berlin West (#7) at Pewaukee (#2) – Friday, 7 p.m.

DIVISION 4

Group A

Game 1: Gale-Ettrick-Trempealeau (#8) at Somerset (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Northwestern (#5) at Bloomer (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Spooner (#6) at Barron (#3) – Saturday, 1 p.m.

Game 4: Saint Croix Central (#7) at Northland Pines (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Montello/Princeton/Green Lake (#8) at Black River Falls (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Lodi (#5) at Platteville (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: New Glarus/Monticello (#6) at Nekoosa (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Wautoma (#7) at River Valley (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Freedom (#8) at Chilton (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Winneconne (#5) at Marshall (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Sturgeon Bay (#6) at Wrightstown (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Omro (#7) at Little Chute (#2) – Friday, 7 p.m.

Group D

Game 1: St. John’s NW Military Academy (#8) at Big Foot (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Campbellsport (#5) at Brodhead/Juda (#4) – Saturday, 4 p.m.

Game 3: Edgerton (#6) at Roncalli (Municipal Field) (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Lake Mills (#7) at Lakeside Lutheran (#2) – Saturday, 1 p.m.

DIVISION 5

Group A

Game 1: Unity (#8) at Cameron (Rice Lake) (#1) - TBA

Game 2: Colby (#5) at Stanley-Boyd (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Prescott (#6) at Cumberland (#3) – Saturday, 2 p.m.

Game 4: Grantsburg (#7) at Elk Mound (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Niagara/Goodman/Pembine (#8) at Amherst (#1) – Saturday, 1 p.m.

Game 2: Crandon (#5) at Marathon (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Spencer/Columbus Catholic (#6) at Peshtigo (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Auburndale (#7) at Stratford (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Mondovi (#8) at Lancaster (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Pardeeville (#5) at Arcadia (#4) – Saturday, 3 p.m.

Game 3: Aquinas (#6) at Cuba City (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Westby (#7) at Durand (#2) - TBD

Group D

Game 1: Brookfield Academy (#8) at Brillion (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Kenosha St. Joseph (#5) at Cedar Grove-Belgium (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Martin Luther (#6) at Laconia (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Howards Grove (#7) at Racine St. Catherine’s (Horlick Field) (#2) – Friday, 7 p.m.

DIVISION 6

Group A

Game 1: Flambeau (#8) at Regis (Carson Park) (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Pittsville (#5) at Hurley (#4) – Saturday, 1 p.m.

Game 3: Melrose-Mindoro (#6) at Athens (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Boyceville (#7) at Whitehall (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Laona/Wabeno (#8) at Edgar (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Coleman (#5) at Crivitz (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Tigerton/Marion (#6) at Rosholt (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Pacelli (#7) at Wild Rose (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: Darlington (#8) at Deerfield (#1) – Saturday, 4 p.m.

Game 2: Fennimore (#5) at Necedah (#4) – Saturday, 7 p.m.

Game 3: Pecatonica/Argyle (#6) at Iowa-Grant (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Kickapoo/La Farge (#7) at Bangor (#2) – Saturday, 2 p.m.

Group D

Game 1: Algoma (#8) at Saint Mary’s Springs (Fond du Lac) (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Ozaukee (#5) at Manawa (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Lourdes Academy (#6) at Manitowoc Lutheran (Reedsville) (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Reedsville (#7) at Shiocton (#2) – Friday, 7 p.m.

DIVISION 7

Group A

Game 1: Independence/Gilmanton (#8) at Clayton (#1) – Saturday, 2 p.m.

Game 2: Turtle Lake (#5) at Glenwood City (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Elmwood/Plum City (#6) at Pepin/Alma (#3) – Saturday, 2 p.m.

Game 4: Clear Lake (#7) at Frederic (#2) – Friday, 7 p.m.

Group B

Game 1: Florence (#8) at Hilbert (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Greenwood/Granton (#5) at Loyal (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Gilman (#6) at Owen-Withee (#3) – Saturday, 1 p.m.

Game 4: Almond-Bancroft (#7) at Suring (#2) – Friday, 7 p.m.

Group C

Game 1: North Crawford (#8) at Potosi (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Ithaca (#5) at Highland (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: New Lisbon (#6) at Cochrane-Fountain City (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: DeSoto (#7) at Hillsboro (#2) – Friday, 7 p.m.

Group D

Game 1: Belmont (#8) at Randolph (#1) – Friday, 7 p.m.

Game 2: Catholic Central (#5) at Black Hawk (#4) – Friday, 7 p.m.

Game 3: Johnson Creek (#6) at Rio (Portage) (#3) – Friday, 7 p.m.

Game 4: Fall River (#7) at Lake Country Lutheran (Kettle Moraine) (#2) – Friday – 7 p.m.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 174037281 - weau.com/a?a=174037281