WEAU | Eau Claire, Wisconsin | Sports

2013 AP All-State boys basketball team

2013 ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAM

FIRST TEAM

Luke Fischer, 7-0, sr., Germantown*

Bronson Koenig, 6-3, sr., La Crosse Aquinas*

Kevon Looney, 6-8, jr., Milwaukee Hamilton*

Matt Thomas, 6-4, sr., Onalaska

Duane Wilson, 6-2, jr., Whitefish Bay Dominican*

*unanimous selection

SECOND TEAM

Turner Botz, 6-6, sr., Little Chute

Henry Ellenson, 6-9, so., Rice Lake

Nick Fuller, 6-6, sr., Sun Prairie

Jamaar McKay, 6-4, sr., Milwaukee Washington

Diamond Stone, 6-9, so., Whitefish Bay Dominican

THIRD TEAM

Deonte Burton, 6-4, sr., Milwaukee Vincent

Austin Hawkins, 6-4, sr., Auburndale

Kenneth Lowe, 6-8, sr., Little Chute

Austin Malone-Mitchell, 5-11, sr., Milwaukee King

Cam Ward, 6-2, jr., Marshall

FOURTH TEAM

Ben Best, 6-6, sr., Drummond

Toby Hegner, 6-10, sr., Berlin

Brett Prahl, 6-9, sr., East Troy

Jordan Shea, 6-4, jr., Lodi

Cody Wichmann, 6-4, sr., Pulaski

HONORABLE MENTION

Trevor Anderson, fr., Stevens Point

Lamonte Bearden, jr., Germantown

Adam Beyer, sr., De Pere

Carson Biedrzycki, sr., Burlington

Dominic Cizauskas, jr., Mukwonago

Malik Clements, jr., Madison West

Deiondre Cunningham, sr., Wisconsin Lutheran

Jerrelle Deberry, jr., Milwaukee Destiny

Will Decorah, sr., Waunakee

M.J. Delmore, sr., Wisconsin Dells

Jason Derby, sr., Cuba City

Carlin Dupree, sr., Milwaukee Bay View

Brady Ellingson, jr., Sussex Hamilton

Terrence Garner, sr., Oak Creek

Caleb Glennon, sr., Amherst

Ethan Guske, sr., Sheboygan North

Joel Heesch, sr., Mauston

David Jesperson, sr., Merrill

John Keefe, sr., Medford

Christian Kennedy, sr., Onalaska Luther

Eric Kittel, sr., Brillion

Joe Latimore, sr., Monroe

Riley LaChance, jr., Brookfield Central

Brett Linzmeier, sr., Two Rivers

D'Angelo Jackson, jr., Racine Case

Nick McGlynn, so., Stoughton

Aaron Moesch, sr., Green Bay Southwest

Sam Murphy, sr., Royall

Nate Neveau, jr., Oshkosh North

Nick Noskowiak, so., Sun Prairie

Adam Pohlman, jr., Neenah

Cooper Radtke, jr., Oshkosh North

Aaron Retzlaff, sr., Randolph

Zach Schradle, sr. Clayton

Cody Schwartz, so., West De Pere

Tyler Semenas, sr., Laconia

Clay Stevens, sr., Racine Lutheran

Reed Timmer, jr., New Berlin Eisenhower

Riley Vander Wyst, sr., Kaukauna

Travis Voigt, sr., Green Bay N.E.W. Lutheran

Tim Wagner, sr,. Gale-Ettrick- Trempealeau

Jester Weah, sr., Madison Memorial

Logan Wolf, sr., Elmwood

Joe Whalen, sr., Augusta

Ethan Yonke, jr., Almond-Bancroft

Player of the year: Bronson Koenig, La Crosse Aquinas

Coach of the year: Rick Schneider, La Crosse Aquinas


WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 197711551 - weau.com/a?a=197711551