WEAU | Eau Claire, Wisconsin | Sports

Sportscene 13 For Tuesday, February 28th

Boys Basketball
Division 1 Sectional 1
Regional First Round

Eau Claire North 50, Superior 42

Wausau West 53, Eau Claire Memorial 52, 2OT
Division 1 Sectional 2
Regional First Round

Green Bay Preble 52, Sheboygan South 49

Hartford 59, Waukesha South 55
Division 1 Sectional 3
Regional First Round

Muskego 78, Janesville Craig 65
Division 1 Sectional 4
Regional First Round

Marquette University 71, Milwaukee Pulaski/ Reagan/Lifelong Learning 35

Milwaukee Bay View 68, Milwaukee Pulaski 51

Milwaukee Bradley Tech 96, West Allis Hale 77
Division 2 Sectional 1
Regional First Round

La Crosse Logan 68, Sparta 36

Merrill 51, Mosinee 42

New Richmond 50, Ashland 35

Waupaca 49, New London 46
Division 2 Sectional 2
Regional First Round

Cedarburg 63, West Bend East 58

Green Bay Notre Dame 45, Green Bay West 37

Marinette 74, Menasha 64
Division 2 Sectional 3
Regional First Round

Monroe 67, Sauk Prairie 53

Portage 56, Baraboo 52

Westosha Central 69, Delavan-Darien 52
Division 2 Sectional 4
Regional First Round

Brown Deer 66, Shorewood 64

Catholic Memorial/Pius 62, Union Grove 46

Milwaukee Madison 64, Milwaukee Lutheran 55

Waterford 57, Greendale 48

Wauwatosa East 44, Wauwatosa West 42

Wisconsin Lutheran 60, Cudahy 44
Division 3 Sectional 1
Regional First Round

Amery 60, St. Croix Falls 37

Chetek-Weyerhaeuser 57, Cumberland 50

Ellsworth 50, Durand 35

Maple Northwestern 50, Osceola 40

Unity 53, St. Croix Central 27
Division 3 Sectional 2
Regional First Round

Chilton 55, New Holstein 37

Clintonville 64, Oconto Falls 39

Freedom 68, Northland Pines 39

Kewaunee 43, Mishicot 36

Manitowoc Roncalli 64, Denmark 48

Tomahawk 59, Wittenberg-Birnamwood 46

Two Rivers 73, Southern Door 29

Winneconne 71, Weyauwega-Fremont 50
Division 3 Sectional 3
Regional First Round

Beloit Turner 62, Evansville 58

Edgerton 47, Palmyra-Eagle 40

Jefferson 58, Orfordville Parkview 42

Lake Mills 74, Walworth Big Foot 43

Mauston 71, Westfield 33

Nekoosa 59, Wautoma 56

Richland Center 75, Adams-Friendship 54
Division 3 Sectional 4
Regional First Round

Berlin 70, Lomira 52

Campbellsport 68, St. Francis 31

Delafield St. John's NW 55, Columbus 46

Kettle Moraine Lutheran 75, Milwaukee North 40

Milwaukee Languages 61, Kiel 48

Milwaukee University School 60, Milwaukee Career & Tech. Ed. 57

Poynette 70, St. Lawrence Seminary 38

Ripon 61, Mayville 59

Winnebago Lutheran 45, North Fond du Lac 24
Division 4 Sectional 1
Regional First Round

Boyceville 82, Clear Lake 23

Cadott 46, Abbotsford 44

Eau Claire Regis 52, Osseo-Fairchild 39

Ladysmith 67, Spring Valley 66

Phillips 60, Glenwood City 54

Spencer 58, Athens 55

Stanley-Boyd 34, Thorp 32

Webster 47, Flambeau 45
Division 4 Sectional 2
Regional First Round

Crandon 50, Rosholt 30

Crivitz 42, Manawa Little Wolf 35

Iola-Scandinavia 60, Oconto 53

Marathon 57, Plainfield Tri-County 46

Menominee Indian 54, Gillett 48

St. Mary Central 80, Coleman 73

Stevens Point Pacelli 58, Edgar 40
Division 4 Sectional 3
Regional First Round

Belleville 76, Lancaster 71, OT

Boscobel 60, Melrose-Mindoro 47

Mondovi 51, Neillsville 35

Pardeeville 47, Waterloo 40

Riverdale 52, Necedah 51
Division 4 Sectional 4
Regional First Round

Cedar Grove-Belgium 66, Montello 63

Destiny 90, Milwaukee Hope School 37

Greendale Martin Luther 53, Kenosha Reuther 34

Horicon 49, Markesan 47

Kenosha St. Joseph 77, Salam School 41

Ozaukee 69, Dodgeland 39

Reedsville 44, Manitowoc Lutheran 37

Wayland Academy 55, Random Lake 49
Division 5 Sectional 1
Regional First Round

Bruce 60, Loyal 52

Clayton 63, Cornell 34

Drummond 58, Lac Courte Oreilles 34

Frederic 62, Shell Lake 35

Greenwood 72, Lake Holcombe 34

Luck 54, Mellen 32

Marshfield Columbus 71, Rib Lake 33

New Auburn 43, Wisconsin Valley Lutheran 39

Owen-Withee 65, Gilman 43

Prentice 74, Granton 23

Siren 86, Butternut 22

Turtle Lake 54, Prairie Farm 53

Washburn 79, South Shore 39

Winter 61, Minong Northwood 46
Division 5 Sectional 2

Gresham 66, Elcho 38

Wausau Newman 64, Northland Lutheran 62, OT
Regional First Round

Almond-Bancroft 87, White Lake 28

Gibraltar 77, Florence 55

Green Bay NEW Lutheran 81, Sevastopol 57

Hilbert 67, Stockbridge 52

Laona 56, Bowler 55

Marion 82, Lincoln Hills 59

Oneida Nation 45, Niagara 30

Oshkosh Valley Christian 46, Port Edwards 43

Sheboygan Lutheran 83, Lena 37

Suring 76, St. Thomas Aquinas 34

Tigerton 64, Phelps 18

Wausaukee 79, Elkhart Lake 48
Division 5 Sectional 3
Regional First Round

Augusta 68, New Lisbon 49

Benton 69, Weston 25

Cassville 48, River Ridge 46

Chippewa Falls McDonell 63, Independence 45

Eau Claire Immanuel Lutheran 44, Cochrane-Fountain City 33

Eleva-Strum 65, Manitowoc 30

Gilmanton 71, Brookwood 42

Ithaca 60, Kickapoo 35

North Crawford 62, Belmont 44

Potosi 48, La Farge 35

Royall 60, Alma/Pepin 36

Shullsburg 61, Wauzeka 54

Southwestern 75, Cashton 39

Wonewoc-Center 68, Hillsboro 42
Division 5 Sectional 4
Regional First Round

Barneveld 76, Pecatonica 34

Cambria-Friesland 50, Green Lake 45

Catholic Central 59, Johnson Creek 47

Hustisford 61, Hartland University Lake 58

Juda 57, Albany 41

Lake Country Lutheran 68, CEO Leadership Academy 53

Milwaukee Academy of Science 72, Trinity Academy 31

Monticello 60, Princeton 48

Oakfield 55, Fall River 53

Racine Lutheran 100, Madison Abundant Life 42

Randolph 75, Argyle 31

Rio 53, Highland 51, OT

Williams Bay 57, Sheboygan Christian 51

Young Coggs Prep 56, Milwaukee Heritage Christian 36
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Division 4 Sectional 3
Regional First Round

Fennimore vs. Pittsville, ppd. to Feb 29.
Girls Basketball

Bay Port 60, Wausau West 39

Milwaukee Riverside 64, Milwaukee Vincent 60

Onalaska Luther 47, West Salem 36

St. Thomas Aquinas 47, White Lake 24


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 140814263