WEAU | Eau Claire, Wisconsin | Sports

SportScene 13 for Saturday, December 29th

A great day of basketball action on SportScene 13...Start at the Kohl Center, where Regis star Connor Miller returned to his home state and scored 12 points as Wisconsin topped Samford. At the Zorn Arena, Gustavus Adolphus beat UW-Eau Claire on the 2nd day of the Holiday Classic. In the high school hardwood, Wisconsin Rapids beat Rice Lake on a desperation three pointer at the buzzer, while Durand stayed undefeated with a win over Black River Falls. Click here to see all the action on SportScene 13!

Boys Basketball

Albany 45, Orangeville, Ill. 44

Augusta 68, Gilmanton 41

Burlington 65, Kenosha Tremper 60

Destiny 82, Milwaukee Pulaski 68

Edgar 78, Colby 54

River Valley 74, Wisconsin Heights 63

White Bear Lake, Minn. 72, La Crosse 61
Aquinas Tournament
Third Place

Prairie du Chien 40, Mondovi 35
Championship

Aquinas 57, Gale-Ettrick-Trempealeau 54
Catholic Spirit Tournament
Fifth Place

Hill-Murray, Minn. 94, Milw. Bay View 80
Hustiford Tournament

Rio 49, Hustisford 45, OT
Lake Mills Holiday Tournament

Lakeside Lutheran 78, Parkview 53
Nathan Hale Holiday Tournament
Consolation Final

Greendale 90, Milwaukee North 67
Championship

West Allis Nathan Hale 72, Kettle Moraine 57
Raider Shootout
Consolation

Oostburg 53, Sturgeon Bay 29
Reedsburg Tournament

Poynette 47, Reedsburg Area 45
Stevens Point Century Classic

Pacelli 55, Pittsville 49

Stevens Point 40, Beaver Dam 31

Wisconsin Rapids Lincoln 48, Rice Lake 45
Wabasha-Kellogg Tournament
Championship

Alma/Pepin 50, Wabasha-Kellogg, Minn. 39
Girls Basketball

Brillion 48, Southern Door 47

DeForest 41, Fort Atkinson 27

Marshall 52, Grafton 41

Neillsville 60, Ladysmith 19

Roncalli 51, Two Rivers 42

Verona Area 44, Monroe 23

Whitewater 56, Stoughton 54

Wisconsin Heights 44, River Valley 39
Ashwaubenon Holiday Classic
Consolation Championship

Beaver Dam 63, Ashwaubenon 42
Championship

Algoma 48, Hamilton 35
Cambridge Tournament
Championship

Cambridge 50, Elkhorn Area 44
Christine Radke Memorial Tournament
Consolation Championship

Lourdes Academy 64, Waunakee 48
Seventh Place

Nicolet 40, Racine Case 34
Third Place

Milwaukee King 70, Arrowhead 54
Championship

Franklin 68, Middleton 57
Fort Atkinson Tournament

Menomonee Falls 58, Lakeside Lutheran 32
Lake Mills Tournament

Clinton 70, Lake Mills 53

Omro 57, Big Foot 26
Wabasha-Kellogg Tournament
Championship

Alma/Pepin 76, Wabasha-Kellogg, Minn. 57

Boys Hockey
Chippewa Falls Tournament

Regis/McDonell/Bloomer 14, Sparta/Mauston 0
Cornerstone Tournament

Green Bay United 4, Fond du Lac 0
Hilltopper Holiday Classic
Fifth Place

Mankato West, Minn. 5, Edgewood 3
Third Place

Appleton United 4, Superior 3
Championship

Notre Dame 6, Duluth Marshall, Minn. 3
Joe Raymond Tournament

University School of Milwaukee 3, Stevens Point 2, OT
Madison Tournament

Baraboo/Portage 3, Madison Memorial 2

Lakeland 8, Grafton 1
Naga-Waukee Park Tournament

Janesville 2, Brookfield 1
Onalaska Tournament

Onalaska 2, Aquinas 1
Poppy Waterman Ice Arena Tournament

Greendale 4, Beloit Memorial 2

Kenosha 3, West Salem 2

Reedsburg Area 3, Beaver Dam 2

Waupun 4, Viroqua 3
Rochester Kiwanis Tournament
Class 2A
Seventh Place

New Richmond 3, Rochester John Marshall, Minn. 2
Third Place

Eau Claire Memorial 3, Park (Cottage Grove), Minn. 2
Class 1A
Seventh Place

Ashwaubenon 4, Dodge County, Minn. 3, OT
Fifth Place

Rochester Lourdes, Minn. 7, WSFLG Blizzard 3
Third Place

Northland Pines 5, New Ulm Eagles, Minn. 2
Simley Tournament
Third Round

D.C. Everest 2, Albert Lea, Minn. 0
Spooner Tournament

Breckenridge-Wahpaton Blades, Minn. 5, Baldwin-Woodville 0

La Crosse 8, Ashland 7
Girls Hockey

Middleton 5, Northland Pines 2
Blaine High School Christmas Tournament

Onalaska 5, Hayward/Spooner 1
Madison Tournament

Badger 6, Point-Rapids 0

Brookfield 3, USM 1

St. Croix Valley Fusion 2, Arrowhead 1
Schwan Cup (Red Division)
Third Place

Sun Prairie 3, Hudson 0

WRESTLING<

Apple Valley 58, Arrowhead 13

Menomonie 58, New London 12

Merrill 30, Two Rivers 27

Two Rivers 34, Bay Port 33

Two Rivers 50, Badger 10

Two Rivers 56, Little Chute 13

Two Rivers 63, Pittsville 6

Two Rivers 66, Marquette-Marquette HS 9

Two Rivers 75, Ladysmith 6


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 185186322 - weau.com/a?a=185186322