SportScene 13 for Friday, October 21st, 2011

WIAA Football - Level 1
Division 1
Franklin 23, Marquette University 21
Muskego 59, Milwaukee Washington/Metro 6
Verona 49, Watertown 35
Kenosha Bradford 45, Milwaukee Pulaski/Reagan/Lifelong Learning 13
Manitowoc 42, Milwaukee Madison 0
Mequon Homestead 55, Milwaukee King 12
Milwaukee Riverside 49, Shorewood/Milwaukee Messmer 6
Wisconsin Rapids 12, Hudson 0

Division 2
Brookfield East 14, Greendale 7
DeForest 54, La Crosse Central 6
Marshfield 43, Merrill 7
Menomonie 31, New Richmond 6
Monona Grove 49, De Pere 14
Tomah 47, Wausau East 14
Waterford 42, Greenfield 7
Waunakee 63, La Crosse Logan 22
Whitefish Bay 58, Milwaukee Bradley Tech 24

Division 3
Kewaskum 38, Brown Deer 14
Luxemburg-Casco 27, Plymouth 21, OT
Madison Edgewood 24, Lodi 0
Medford 26, Rice Lake 8
Mosinee 41, Seymour 14
Pewaukee 42, Waukesha Catholic Memorial 32
Walworth Big Foot 61, Edgerton 6
Waupaca 44, Sheboygan Falls 0
West De Pere 41, Fox Valley Lutheran 0
West Salem 20, Ellsworth 14
Wisconsin Lutheran 39, Milwaukee Lutheran 29

Division 4
Lakeside Lutheran 48, Winnebago Lutheran 20
Somerset 54, Unity 14
Wrightstown 42, Freedom 9

Division 5
Bonduel 12, Niagara/Goodman/Pembine 0
Cedar Grove-Belgium 47, Lomira 0
Colby 42, Elk Mound 0
Cuba City 38, Mondovi 13
Lancaster 45, Arcadia 42
Marion/Tigerton 46, Crandon 24
Stanley-Boyd 44, Rib Lake/Prentice 27
Waterloo 48, Oostburg 21

Division 6
Spring Valley 39, Northwood/Solon Springs 0
Algoma 49, Plainfield Tri-County 6
Eau Claire Regis 21, Boyceville 0
Edgar 64, Melrose-Mindoro 0
Fond du Lac Springs 55, Ozaukee 6
Hurley 58, Shell Lake 34
Kickapoo/LaFarge 6, Pecatonica/Argyle 0
Manitowoc Lutheran 48, Deerfield 25
Oshkosh Lourdes 44, Reedsville 15
Pittsville 36, Wild Rose 20
Shiocton 55, Rosholt 7

Division 7
De Soto 24, Cashton 6
Frederic 47, Lake Holcombe 20
Highland 34, Ithaca 6
Living Word Lutheran 14, Johnson Creek 6
Seneca 14, Cassville 0
Wausaukee 28, Luck 13

WIAA Girls Tennis - Team State Tournament
Division 1 - Quarterfinals
Eau Claire Memorial 5, Madison East 1
Homestead 6, Green Bay Southwest 1
Nicolet 5, Middleton 2

WIAA Cross Country - Sectionals
Division 2 Sectional hosted by Barron - Boys Team Results
1. Northwestern - 65
2. Ashland - 66
3. St. Croix Falls - 136
4. St. Croix Central - 139
5. Rice Lake - 142
Individual Winner: Bryce Miller, Ashland, 15:37

Girls Team Results
1. Rice Lake - 54
2. Bloomer - 64
3. Northwestern - 99
4. Hayward - 123
5. Baldwin-Woodville - 150
Individual Winner: Ali Olson, Bloomer, 14:36

WIAC Cross Country - UWEC Invite at Lake Wissota State Park
Women's Team Results
1. UW-Eau Claire - 25
2. Viterbo - 43
3. UW-La Crosse - 67
4. UW-River Falls - 120
Individual Winner - Bea Foley, Viterbo, 18:19

Men's Team Results
1. UW-Eau Claire - 15
2. Viterbo - 56
3. UW-River Falls - 57
4. Gogebic CC - 120
Individual Winner: Brady Anderson, Unattached, 27:00


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WEAU 13 NEWS 1907 S. Hastings Way Eau Claire, WI 54701 By Phone: Main Number (715) 835-1313 and (715) 832-3474. Tip Line (715) 839-WEAU - (715) 839-9328 Sports Line (715) 852-1537
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 132364533 - weau.com/a?a=132364533