SportScene 13 for Thursday, December 27, 2018

By  | 

EAU CLAIRE, Wis. (WEAU) -- The Candy Cane Classic in Menomonie featured solid matchups including Osseo-Fairchild taking on St. Croix Central and Menomonie facing off against Clear Lake. Plus, highlights from an undefeated matchup on the boys side between Osseo-Fairchild and Clear Lake.

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Almond-Bancroft 75, Amherst 44

Bangor 72, De Soto 47

Blair-Taylor 76, Cashton 40

Boscobel 62, North Crawford 48

Brookfield Central 78, Martin Luther 65

Cassville 80, Coulee Region Christian 45

Clintonville 69, Wittenberg-Birnamwood 54

Darlington 52, Lancaster 36

DeForest 98, Wautoma 63

Elkhorn Area 72, Fort Atkinson 37

Ellsworth 49, Glenwood City 45

Fall River 71, Marion 38

Fennimore 71, Wonewoc-Center 28

Green Bay Southwest 75, Wisconsin Lutheran 64

Heritage Christian 62, Williams Bay 59

Hilbert 69, Green Bay N.E.W. Lutheran 59

Kenosha Tremper 78, Burlington 62

Kettle Moraine 75, New Berlin West 45

Lakeside Lutheran 86, Milwaukee North 60

Madison East 84, Janesville Craig 59

Marshfield 63, Oconomowoc 42

Milwaukee Academy of Science 78, Kettle Moraine Lutheran 74

Milwaukee Riverside University 60, Lake Mills 47

Mondovi 69, Lake Holcombe 43

Monticello 51, Brodhead 39

New Lisbon 75, Ithaca 39

New London 80, Waupaca 62

Newman Catholic 89, Tri-County 51

Oshkosh West 87, Brown Deer 70

Parkview 84, Albany 71

Peshtigo 69, Crivitz 50

Platteville 80, Antigo 76

Racine Case 67, Verona Area 41

Regis 58, Manitowoc Lutheran 52

Roncalli 64, Catholic Memorial 32

Sevastopol 64, Valley Christian 44

Seymour 50, Beaver Dam 44

Sheboygan Area Luth. 78, St. Marys Springs 67

Southwestern 54, Benton 45

Stratford 69, Pacelli 58

Tigerton 50, Niagara 33

Waupun 66, Merrill 51

West Bend East 93, Waukesha South 51

Williams Bay Faith Christian 53, Catholic Central 48

Wilmot Union 93, Racine Lutheran 83

Hastings Tournament(equals)

First Round(equals)

Stillwater, Minn. 62, Prescott 55

Hoop City Classic(equals)

Coronado, Nev. 81, Dominican 69

Kankakee Tournament(equals)

Maroon Division(equals)

Wauwatosa West 46, Champaign Centennial, Ill. 45

Rochester Tournament(equals)

First Round(equals)

Northfield, Minn. 77, Lourdes Academy 74

Robbinsdale Cooper, Minn. 63, Holmen 56

Tartan Tournament(equals)

Blue Division First Round(equals)

Superior 71, Chisago Lakes, Minn. 53

Winona State Tournament(equals)

Prairie du Chien 50, Lewiston-Altura, Minn. 41

Winona Cotter, Minn. 68, Cochrane-Fountain City 62

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Amherst 72, Wautoma 24

Aquinas 65, Marshall 56

Bay Port 59, Arrowhead 55

Belleville 55, Mount Horeb 51

Black Hawk 65, Dodgeville 27

Cashton 71, Blair-Taylor 60

Darlington 69, Lancaster 50

Evansville 61, Milton 53

Fennimore 52, Wonewoc-Center 36

Freedom 67, New London 36

Janesville Craig 65, Kenosha Tremper 41

Kettle Moraine Lutheran 41, Greendale 27

Ladysmith 36, Mondovi 33

Lakeside Lutheran 54, Baraboo 51

Loyal 50, Auburndale 42

Menomonie 49, Clear Lake 30

Neillsville 70, Augusta 40

Nicolet 67, Ellsworth 49

Oneida Nation 49, Living Word Lutheran 29

Oostburg 50, Southern Door 32

Oshkosh North 84, Wausau West 73

Osseo-Fairchild 48, Saint Croix Central 35

Pius XI Catholic 71, South Milwaukee 58

Racine Lutheran 82, Wilmot Union 70

St. Mary Catholic 51, Pacelli 36

Stanley-Boyd 67, Glenwood City 47

Stevens Point 66, Watertown 62

The Prairie School 59, Kenosha Indian Trail 42

Verona Area 72, Waunakee 64

Waukesha West 53, Franklin 51

Waunakee 78, Hartford Union 25

West Bend West 66, Kewaskum 44

Williams Bay 47, Williams Bay Faith Christian 31

Xavier 67, Sheboygan South 24

Cuba City Tournament(equals)

Cuba City 51, Shullsburg 37

River Ridge/Scales Mound, Ill. 66, New Glarus 51

Gillett Tournament(equals)

Menominee, Mich. 64, Marion 26