SportScene 13 for Thursday, November 29, 2018

By  | 

EAU CLAIRE, Wis. (WEAU) -- A big time upset at the Chippewa Area Ice Arena as Chippewa Falls takes down the defending state champion Hudson Raiders 4-3 in thrilling fashion! Plus, a ton of action from the hardwood in both boys and girls prep basketball.

PREP BOYS HOCKEY
11-29
Final
Hudson
3
Chippewa Falls
4
11-29
Final
Eau Claire North
7
River Falls
1
11-29
Final
Menomonie
2
Eau Claire Memorial
6

PREP GIRLS HOCKEY
11-29
Final
ECA Stars
5
Onalaska
1

PREP BOYS BASKETBALL
11-29
Final
Eau Claire Regis
76
Cadott
40
11-29
Final
Black River Falls
57
Elk Mound
41
11-29
Final
La Crosse Aquinas
51
Arcadia
46
11-29
Final
Independence
47
New Auburn
42
11-29
Final
Thorp
54
Altoona
63
11-29
Final
Bangor
72
Galesville/Ettrick/Trempealeau
70
11-29
Final
Superior
56
Eau Claire North
74
11-29
Final
Stanley - Boyd
54
McDonell Area Catholic Schools
64
11-29
Final
Fall Creek
60
Osseo - Fairchild
80
11-29
Final
Shell Lake
56
Chetek-Weyerhaeuser
42
11-29
Final
Elmwood/Plum City
35
Gilmanton
67
11-29
Final
Blair-Taylor
79
Nekoosa
53
11-29
Final
Augusta
47

HS GIRLS BASKETBALL
11-29
Final
Independence
55
New Auburn
26
11-29
Final
Mondovi
52
Glenwood City
57
11-29
Final
Columbus
53
Spencer
21
11-29
Final
Bloomer
74
Cumberland
19
11-29
Final
Cornell
29
Augusta
65
11-29
Final
Boyceville
28
Elk Mound
62
11-29
Final
Loyal
72
Greenwood
22
11-29
Final
Colfax
64
Spring Valley
14
11-29
Final
Elmwood/Plum City
29
Durand - Arkansaw
73
11-29
Final
Gilman
34
Neillsville
32

PREP WRESTLING
A big time upset at the Chippewa Area Ice Arena as Chippewa Falls takes down the defending state champion Hudson Raiders 4-3 in thrilling fashion! Plus, a ton of action from the hardwood in both boys and girls prep basketball

PREP BOYS HOCKEY
11-29
Final
Hudson
3
Chippewa Falls
4
11-29
Final
Eau Claire North
7
River Falls
1
11-29
Final
Menomonie
2
Eau Claire Memorial
6

PREP GIRLS HOCKEY
11-29
Final
ECA Stars
5
Onalaska
1

PREP BOYS BASKETBALL
11-29
Final
Eau Claire Regis
76
Cadott
40
11-29
Final
Black River Falls
57
Elk Mound
41
11-29
Final
La Crosse Aquinas
51
Arcadia
46
11-29
Final
Independence
47
New Auburn
42
11-29
Final
Thorp
54
Altoona
63
11-29
Final
Bangor
72
Galesville/Ettrick/Trempealeau
70
11-29
Final
Superior
56
Eau Claire North
74
11-29
Final
Stanley - Boyd
54
McDonell Area Catholic Schools
64
11-29
Final
Fall Creek
60
Osseo - Fairchild
80
11-29
Final
Shell Lake
56
Chetek-Weyerhaeuser
42
11-29
Final
Elmwood/Plum City
35
Gilmanton
67
11-29
Final
Blair-Taylor
79
Nekoosa
53
11-29
Final
Augusta
47

HS GIRLS BASKETBALL
11-29
Final
Independence
55
New Auburn
26
11-29
Final
Mondovi
52
Glenwood City
57
11-29
Final
Columbus
53
Spencer
21
11-29
Final
Bloomer
74
Cumberland
19
11-29
Final
Cornell
29
Augusta
65
11-29
Final
Boyceville
28
Elk Mound
62
11-29
Final
Loyal
72
Greenwood
22
11-29
Final
Colfax
64
Spring Valley
14
11-29
Final
Elmwood/Plum City
29
Durand - Arkansaw
73
11-29
Final
Gilman
34
Neillsville
32

WIAC WOMEN’S BASKETBALL
Final
Bethel
61
UW-Eau Claire
74

WIAC WOMEN’S BASKETBALL
Final
Bethel
61
UW-Eau Claire
74